رهاسازی دو قطعه، باکلان در دریاچه سد قره قاچ شهرستان سمیرم

در تاریخ ۲۴ آبان ۹۴، یکی از شهروندان اراکی حامی‌محیط زیست، یک قطعه باکلان نابالغ را با پارگی شدید قفسه سینه و پارگی عضلات زیر بال چپ در اراضی اطراف تالاب میقان یافته و پس از تماس با موسسه آوای درنای خاکستری، باکلان آسیب دیده برای ترمیم آسیب‌های وارده، به مرکز دامپزشکی طرف قرارداد موسسه انتقال داده شد. پس از ترمیم آسیب‌ها، باکلان جهت سپری کردن دوره نقاهت به موسسه آوای درنا تحویل گردید. با توجه به آسیب‌های شدید، مدت زمان تیمار، طولانی شده و زمان رهاسازی با آغاز یخ بندان تالاب میقان مقارن گشت که این امر رهاسازی باکلان را در تالاب میقان غیرممکن ساخت.
در همین مدت و در تاریخ ۳۰ آبان ۹۴، یک قطعه باکلان بالغ نیز که به دلیل خستگی از ادامه دادن مسیر مهاجرت ناتوان شده و پس از سقوط و برخورد با سقف یک واحد گلخانه در منطقه خیرآباد اراک دچار آسیب شده بود توسط مسوول حامی‌محیط زیست این واحد تحویل موسسه آوای درنای خاکستری شد. طولانی شدن مدت درمان و تیمار این باکلان نیز رهاسازی آن را در تالاب میقان غیر ممکن ساخت.
سرمای شدید شهر اراک و نبود ماهی در تالاب میقان، اعضاء موسسه را بر آن داشت که این دو باکلان را در زیستگاهی غیر از تالاب میقان به طبیعت بازگردانند. بر این اساس باکلان‌ها توسط یکی از اعضاء به شهر اصفهان منتقل شده و با همراهی تنی چند از فعالان محیط زیست شهر اصفهان در دریاچه سد قره قاچ واقع در منطقه وردشت شهرستان سمیرم(به دلیل امنیت بالا، وجود مقدار مناسب ماهی و فاصله هوایی کم با تالاب حنا، گندمان و چغاخور) به طبیعت و به میان دیگر باکلان‌ها بازگشتند.
پیش از آغاز مراحل رهاسازی تصمیم بر حلقه گذاری دو باکلان گرفته شد که بر این اساس کد:COR- 001 ARAK به باکلان نابالغ و کد:COR-002 ARAK به باکلان بالغ تعلق گرفت.
لازم به ذکر است که در صورت مشاهده هر کدام از این حلقه‌ها، با تماس با موسسه آوای درنای خاکستری، مراتب را به مسوول کارگروه حیات وحش این موسسه اعلام نمایید.

۲۰

photo313577452522811422 photo313577452522811426

photo313577452522811425

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 پاسخ به رهاسازی دو قطعه، باکلان در دریاچه سد قره قاچ شهرستان سمیرم

  1. احسان پورحاجی می‌گوید:

    ایول دمتون گرم .
    بابا دمتون گرم حال کردم باهاتون .

    دفعه بعدی منم ببرید .

     

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *