رانندگان و خودروها، عاملان مرگ‌های دردناک حیات وحش

چند زمانی است که دیدن بدن‌های له شده و خون‌آلود حیوانات در کنار و یا میان جاده‌ها به امری عادی بدل شده است. تخریب زیستگاه و کوچک‌تر شدن روافزون محیط زندگی جانداران به دلایل توسعه شهری و اقتصادی آن‌ها را مجبور به زیست در مناطق به شدت ناسازگار با توان زیستی‌اشان می‌کند.از طرفی، جاده-سازی‌های بی‌ضابطه و بدون رعایت استانداردهای زیست‌محیطی، همان مناطق باقی مانده را به چند تکه تقسیم می‌کند که این امر فشار مضاعفی را بر حیات‌وحش تحمیل می‌کند. یکی از نمونه‌های تاسف‌بار جاده‌های قاتل حیات‌وحش، جاده‌ای روستایی واقع در شهرستان شازند است. این جاده، شهر آستانه را به روستاهای ده‌داوود، ده‌کوثر، ده‌مهدی و سارجلو متصل می‌کند. با وجود این که این جاده در پناهگاه حیات وحش راسوند واقع نیست اما هر روزه شاهد تلف شدن گونه‌های مختلف و ارزشمندی از جانداران است.

۲

قرار گرفتن اراضی کشاورزی در اطراف جاده، کم‌عرض بودن شانه خاکی جاده، سرعت زیاد خودروها و شاید مهم‌تر از همه، عدم رعایت رانندگان باعث چنین تلفات سنگینی است.

۳

عمده تلفات این جاده را خزندگان خصوصاً مارها تشکیل می­دهند که با توجه به نحوه حرکت مار، عمدی بودن این تلفات به جهت نفرت و ترس بی­دلیل مردم ازخرندگان شاید دور از ذهن نباشد.

موسسه آوای درنای خاکستری در تلاش است تا با متقاعد کردن و همکاری ارگان‌های ذیربط این جاده برای عبور حیات وحش ایمن سازی شود.

۶

۴

ادامه دارد . . .

این نوشته در اخبار, مقاله ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 پاسخ به رانندگان و خودروها، عاملان مرگ‌های دردناک حیات وحش

  1. بازتاب: نصب شش تابلوی هشدار “محل عبور حیات وحش” در جاده شهرک صنعتی آستانه علوی | آوای درنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *