پرنده نگری، سرگرمی‌محبوب

احتمالا هر روز صدای پرندگان را در محیط اطرافمان می‌­شنویم اما آیا می­توانید صدای یک گونه پرنده را از گونه­‌های دیگر تشخیص دهید؟ پرنده­ نگری به معنای حضور در محیط برای لذت بردن از تماشای پرندگان است. پرنده­ نگری یک سرگرمی‌محبوب در بسیاری از نقاط جهان است. آمار و ارقام نشان می­دهد که پرنده نگری در دنیا یکی از پرطرفدارترین و پردرآمدترین شاخه­‌های اکوتوریسم به شمار می­رود به طوری که کشورهای انگلیس، اتریش و آلمان به عنوان پایلوت پرنده­ نگری در دنیا انتخاب شده­ اند. هم اکنون تنها در اروپا بیش از پنج میلیون پرنده ­نگر حرفه­ا ی شناسایی شده­ ا ند. به امید روزی که این فرهنگ در کشور ما نیز گسترش روزافزون داشته باشد.

برخلاف باور عموم، برای پرنده نگری، شما به تجهیزات گران قیمت نیازی ندارید. مهم­ترین ابزار شما چشم­‌ها، گوش­‌ها و مغزتان هستند. پرندگان تقریباً در هر مکانی دیده می­ شوند. برای شروع کار احتیاجی به دوربین دوچشمی  و تلسکوپ هم ندارید فقط کافی است کمی‌دقیق­تر به محیط اطرافتان نگاه کنید. لازم نیست همه چیز را در مورد پرندگان بدانید یا دانش تخصصی داشته باشید شما می‌توانید پرندگان کوچک پرجنب­ و­جوش حیاط منزلتان و یا پرندگانی را که بالای سرتان برای یافتن طعمه در حال پرواز هستن را با دقت بیشتری مشاهده و لیستی از آن­ها تهیه کنید.

بهترین زمان برای مشاهده پرندگان صبح زود است که پرندگان مشغول جستجو برای تهیه غذا هستند. سکوت کنید و فقط به صدای آنها گوش فرا دهید متوجه خواهید شد که اطرافتان پر از صدای پرندگان است ولی حتی یک پرنده هم در معرض دید شما نیست! به درختان دقت کنید در بین شاخه­‌های آنها متوجه حرکتهایی خواهید شد با کمی  تمرکز می‌­توانید پرنده­ای را پیدا کنید. به رنگ پرها، جثه پرنده، رنگ منقار و رنگ پاهای آن توجه کنید اینها جزو کلیدهایی است که در شناسایی پرنده به شما کمک خواهند کرد و درنهایت برای شناسایی پرنده ­تان می­توانید از کتابهای راهنما و یا جستجو در اینترنت استفاده کنید.

اگر فرصت بیرون رفتن و تماشای پرنده­‌ها را ندارید آنها را به حیاط منزلتان دعوت کنید. ریختن مستمر دانه و غذای مورد علاقه آنها در حیاط و یا بالکن منزلتان بهترین راه برای جذب آنهاست. برای اینکار با کمی‌مطالعه و جستجو پی خواهید برد که چه غذایی چه نوع پرنده­ای را جذب خواهد کرد. توجه داشته باشید که صحبت کردن و یا صداهای بلند باعت ترسیدن آنها و در نهایت فرار آنها می­شود.با پیروی از این اصول و دستورالعمل­های ساده شناسایی هر پرنده را می‌آموزید. تماشای پرندگان بسیار جالب و لذتبخش است آشنایی هرچه بیشتر مردم با پرندگان و زندگی این موجودات زیبا می­تواند در کاهش صید و شکار پرندگان بسیار موثر بوده و فرهنگ حمایت از پرندگان در جامعه را به عنوان بخشی از زندگی ما انسان­ها افزایش می­دهد.

گردآوری شده توسط: الهام صالحی؛ عضو موسسه آوای درنای خاکستری

 منابع: http://www.wikihow.com/Bird-Watch
http://www.birdwatching.co.uk/
این نوشته در مقاله ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 پاسخ به پرنده نگری، سرگرمی‌محبوب

  1. ناشناس می‌گوید:

    مقاله شماخانم صالحی ,بسیاربامحتواوعالی بود,امیدوارم بیشتربه اطرافمان نظرکنیم وازهدیه‌های پروردگارلذت ببریم وپرندگان رادوست خودبدانیم

     

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *